Domov pro seniory Heřmanův městec - logo Hlavní město Praha - logo

Domov pro seniory Heřmanův Městec
Zřizovatel: Hlavní město Praha

Základní prohlášení domova se zvláštním režimem Heřmanův Městec

Domov pro seniory se zvláštním režimem - naše nabídka

Domov pro seniory Heřmanův Městec je příspěvková organizace, jejímž zřizovatelem je hlavní město Praha. Domov je umístěn v centru města v zámeckém objektu s přilehlým parkem. Kapacita zařízení je 52 míst pro domov se zvláštním režimem. Jsme pobytové zařízení sociální péče s celoročním provozem.

Posláním domova se zvláštním režimem je zachování lidské důstojnosti a kvality života lidí s demencí. Poskytujeme odbornou a bezpečnou podporu v základních aktivitách denního života. Aktivně pomáháme při udržování přiměřené soběstačnosti vzhledem ke zdravotnímu stavu a věku. Respektujeme individuální potřeby a práva každého uživatele. Podporujeme a napomáháme v kontaktu s běžným způsobem života, prostředím a rodinou. Zaměřujeme se na důstojné doprovázení v poslední etapě života, podporujeme důstojné umírání.

Při onemocnění demencí, případně Alzheimerovou demencí, dochází k postupnému vývoji celé řády poruch, které se projevují např. poruchou paměti, kdy člověk ztrácí schopnost naučit se nové informace anebo vybavovat si informace již naučené. Takto nemocný člověk mívá poruchu myšlení, špatně se orientuje v čase, ale i prostoru, má zhoršené chápání, je nadměrně úzkostlivý apod. Tato nemoc se projevuje i zhoršením emoční kontroly a sociálního chování. U těžké demence jsou poruchy osobnosti nejen ve smyslu poruchy psychiky, ale i tělesné stránky. S vývojem nemoci dochází k narušení veškerých aktivit každodenního života seniora. Demence představuje pro postiženou osobu obrovskou ztrátu, která proniká celým jejím životem. Člověk se stává nesoběstačným, zcela závislým na péči druhé osoby. Často není v silách rodiny nebo pečující osoby zajistit potřebnou kvalitní péči. K těmto účelům jsou pak zřizovány domovy se zvláštním režimem s kvalifikovaným personálem, kde by měl člověk najít nový a bezpečný domov s individuální péčí. Jakákoli změna u takto nemocného člověka je pro něj velkou zátěží. Nové prostředí, které nepoznává, pečovatelé, kteří se u něho střídají, spolubydlící osoby, které nezná, mohou závažným způsobem ovlivnit jeho zdravotní stav. Proto je důležité, aby pečovatel rozuměl problematice demence, aby si byl vědom, jak s člověkem s demencí zacházet, podporoval jej, pomáhal mu a vytvářel pro něj bezpečné prostředí. Neumíme zabránit vzniku této nemoci a neumíme ji vyléčit, profesionálním přístupem ji však umíme zpomalit a usměrňovat její další rozvoj.

Práva osob trpících Alzheimerovou chorobou nebo jinými formami demence:

  1. Být informován o své chorobě.
  2. Mít vhodnou a soustavnou lékařskou péči.
  3. Být užitečný při práci a zábavě tak dlouho, jak jen to je možné.
  4. Být vnímán při jakémkoli zacházení jako dospělý člověk, ne jako dítě.
  5. Při vyjadřování svých pocitů být brán vážně.
  6. Je-li to možné, nebýt léčen psychotropními látkami.
  7. Žít v bezpečném, srozumitelném a předvídatelném prostředí.
  8. Mít potěšení z každodenních činností, které dávají životu smysl.
  9. Mít možnost chodit pravidelně ven.
  10. Pociťovat tělesný kontakt včetně objetí, pohlazení a podržení ruky.
  11. Být s lidmi, kteří znají život nemocného, včetně jeho kulturních a náboženských zvyklostí.
  12. Být ošetřován pracovníky, kteří jsou vyškoleni pro péči o osoby s demencí.

Poskytované činnosti:

Pozitivní vymezení cílové skupiny:

Zásady poskytované péče:

Cíle :